Internetová stránka www.detske-oblecenie.eu používa súbory cookies na poskytovanie služieb, personalizovaných reklám a analýzu návštevnosti. Viac informácií nájdete vo Všeobecných obchodných podmienkach.
Ok

» MATERIÁLY

Najčastejšie používané vlákna pre výrobu textílií:

§  Cotton – bavlna:  vlákno z bavlníka. Bavlna je veľmi vhodná plodina pre priemyselné strojové spracovanie. V prvých krokoch sú najprv odstránené semienka a nečistoty ako prírodné vosky a proteíny tak, aby ostala v podstate len čistá celulóza. Počas čistenia sa stráca len asi 10 % hmotnosti surovej bavlny.

§  Fleece:  flisové materiály sa používajú pri výrobe oblečenie tam, kde je dôležitá jeho funkčnosť. Tento materiál sa vyznačuje dobrou odolnosťou a ľahko sa udržuje, pretože polyesterové vlákno na rozdiel od prírodných vlákien takmer neprijíma vlhkosť. Vyrába sa z bavlny.

§  Froté:  je textilný materiál utkaný do slučiek z efektného mäkkého vlákna bavlny. Pre froté je typická povrchová štruktúra materiálu, je tvorená malými slučkami, ktoré pôsobia veľmi príjemne na pokožku. Tento materiál sa používa vzhľadom k týmto vlastnostiam na výrobu uterákov, županov, ...

§  Samet:  silnejšia látka s vlasovým povrchom, vyrába sa z bavlny.

§  Acrylic – akrylát: vlákno z polyakrylnitrilu. Umelé vlákno podobné textúrou ako vlna, s ktorou sa často mieša. Používa sa ako náhrada vlnených výrobkov. Akryl je pružný a mäkký s nižším sklonom k žmolkovaniu. Výrobky z neho sú teplé, nezrážajú sa a ľahko sa perú.

§  Polyamide – polyamid: veľmi pružné a trvanlivé syntetické vlákno s najväčšou odolnosťou voči ťahu a trhaniu odevov. Pri ponožkách sa pridáva najmä pre zvýšenie pevnosti záťažových miest päty a špičky, ale i do celých ponožiek.

§  Polyester – polyester: polyesterové vlákna majú veľkú odolnosť voči svetlu a mikroorganizmom. Duté polyesterové vlákna nahrádzajú vlákna z peria.

§  Elastane – elastan: veľmi elastické vlákno.  Je možné ho roztiahnuť na trojnásobnú dĺžku a po uvoľnení ťahu sa vráti takmer sa svoj pôvodný rozmer. Elastan sa vždy kombinuje s inými materiálmi, nepoužíva sa samostatne. Ponožky si vďaka elastanu udržujú svoj tvar a lepšie priliehajú ku chodidlu. 

 

Orientačná tabuľka TOG teplotných koeficientov

Orientačná tabuľka TOG teplotných koeficientov

TOG = výhrevnosť spacieho vaku

Teplotný druh, alebo TOG teplotný koeficient spacieho vaku, je vhodné vyberať hlavne na základe:

  • teploty v miestnosti, kde Vaše bábätko, dojča, batoľa alebo predškolák spinká
  • oblečenia, v ktorom Vaša ratolesť v spacom vaku spinká
ZGUzNjUxMj