Najčastejšie používané vlákna pre výrobu textílií:
§ Cotton – bavlna: vlákno z bavlníka. Bavlna je veľmi vhodná plodina pre priemyselné strojové spracovanie. V prvých krokoch sú najprv odstránené semienka a nečistoty ako prírodné vosky a proteíny tak, aby ostala v podstate len čistá celulóza. Počas čistenia sa stráca len asi 10 % hmotnosti surovej bavlny.
§ Fleece: flisové materiály sa používajú pri výrobe oblečenie tam, kde je dôležitá jeho funkčnosť. Tento materiál sa vyznačuje dobrou odolnosťou a ľahko sa udržuje, pretože polyesterové vlákno na rozdiel od prírodných vlákien takmer neprijíma vlhkosť. Vyrába sa z bavlny.
§ Froté: je textilný materiál utkaný do slučiek z efektného mäkkého vlákna bavlny. Pre froté je typická povrchová štruktúra materiálu, je tvorená malými slučkami, ktoré pôsobia veľmi príjemne na pokožku. Tento materiál sa používa vzhľadom k týmto vlastnostiam na výrobu uterákov, županov, ...
§ Samet: silnejšia látka s vlasovým povrchom, vyrába sa z bavlny.
§ Acrylic – akrylát: vlákno z polyakrylnitrilu. Umelé vlákno podobné textúrou ako vlna, s ktorou sa často mieša. Používa sa ako náhrada vlnených výrobkov. Akryl je pružný a mäkký s nižším sklonom k žmolkovaniu. Výrobky z neho sú teplé, nezrážajú sa a ľahko sa perú.
§ Polyamide – polyamid: veľmi pružné a trvanlivé syntetické vlákno s najväčšou odolnosťou voči ťahu a trhaniu odevov. Pri ponožkách sa pridáva najmä pre zvýšenie pevnosti záťažových miest päty a špičky, ale i do celých ponožiek.
§ Polyester – polyester: polyesterové vlákna majú veľkú odolnosť voči svetlu a mikroorganizmom. Duté polyesterové vlákna nahrádzajú vlákna z peria.
§ Elastane – elastan: veľmi elastické vlákno. Je možné ho roztiahnuť na trojnásobnú dĺžku a po uvoľnení ťahu sa vráti takmer sa svoj pôvodný rozmer. Elastan sa vždy kombinuje s inými materiálmi, nepoužíva sa samostatne. Ponožky si vďaka elastanu udržujú svoj tvar a lepšie priliehajú ku chodidlu.